Nostaljik dekorasyonlar

 


      Geçmişten günümüze geleneksel kültürümüzün mirası olan bakır, usta ellerde kimi zaman bir çanak kimi zaman ise bir testi ya da sini olarak karşımıza çıkıyor. Sini, tarihi Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan bir sunum şekli… O zamanlar özellikle bayramlarda eve gelen misafirlere kuru incir, akide şekeri ve Türk kahvesi gibi ikramlıklar bakır sinilerin içerisinde sunulurmuş.
     
Lokum ve çikolata var
      Bu eski geleneği canlandırmak adına harekete geçen Mesken firması, Ramazan Bayramı için ‘Ramazan Sinisi’ adı altında çeşitli tasarımlar hazırlamış. Meraklıları için Topkapı, Çırağan, Sadabad ve Aynalı Kavak adlarıyla sunulan ikramların içinde neler yok ki… Topkapı Bakır Sini Seti; madlen çikolata, lokum, akide şekeri, incir, hurma, gülsuyu, kadife örtü ve yastıkla birlikte sunuluyor. Çırağan Kahve Seti’nde ise çikolata, lokum, incir ve kahve var.

0 Yorum : 05.28.12

Evinizde şık dekorasyonlar

Pabetland’ta bahar havası


      Evinizi bahar mevsimine hazırlamak istiyorsanız, Pabetland mağazalarına uğramanız tavsiye olunur. Yeni koleksiyonunu dekorasyon meraklılarına sunan marka, kır menekşesi ve papatya motifli yastıklar hazırlamış. Pabetland tasarımlarında tafta, Hint ipekleri, İngiliz ve Alman kadifeler kullanmış. Markanın koleksiyonunda bordo, ekru, su yeşili, gül kurusu, fuşya, mavi ve sarı gibi renkler hakim
  

0 Yorum : 05.20.12

Özenle Seçilmiş Dekorasyonlar


Proje modern huzur dolu atmosferi ile öne çıkan bir yaşam alanı sunmaktadır. Yaşama mekanında, beyaz ve mavi tonları, tek duvarda kullanılan doğal taş ile ferah ve dinlendirici bir ortam yarattı. Gün boyunca gün ışığının keyfini çıkartmak amacıyla gece-gündüz konsepti belirlenmiş, bu amaçla farklı yerlerde endirekt aydınlatmalar kullanılmıştır. Bu aydınlatmaların sıra dışı kullanımı, frklı ambiyansları yaşatmaktadır.


Özenle Seçilmiş Bir Düş Alanı Yaratmak İçin…


Proje, ev sahibi ile yapılan bilgilendirme toplantısıyla başladı. Toplantı, ev sahibinin gereksinimleri ve içinde olmayı düşlediği yaşam alanlarıyla ilgili düşüncelerinin belirlenmesi açısından oldukça önemliydi. Kentli bekar bir erkeğin ev ile ilgili görüşlerinden çıkan iki kavram vardı: Gökyüzü ve sadelik. Bu iki kavram tasarımın şekillenmesinde belirleyici rolü üstlendi.Kentin kargaşasıyla geçen bir iş gününün ardından eve gidecek olan bireyin öncelikli tercihi huzurlu ve dinlendirici bir ev ortamıdır. Tasarlanan evin genel yapısına bkıldığında; yaşama mekanlarındaki yalınlığı görmek mümkün olacaktır. Çok katlı bir yapıda gökyüzüne yakınlığı ile dikkat çeken mekanın, gökyüzünün maviliğine ulaşmamızda oldukça yardımcı olduğu da söylenebilir.


Proje modern huzur dolu atmosferiyle öne çıkan bir yaşam lanı sunmaktadır. Yaşama mekanında, beyaz ve mavi tonları, tek duvarda kullanılan doğal taş ile ferah ve dinlendirici bir ortam yarattı. Gün boyunca gün ışığının keyfini çıkartmak amacıyla gece-gündüz konsepti belirlenmiş, bu amaçla farklı yerlerde endirekt aydınlatmalar kullanılmıştır. Bu aydınlatmaların sıra dışı kullanımı, farklı ambiyansları yaşatmaktadır.Mobilyalarda sadeliğin vazgeçilmzi beyaz kullanıldı. Uyumu oluşturmak amacıyla elektronik eşyalarda beyaz tercih edildi. Oturma ve yemek bölümünün karşısında yer alan duvar, tamamen doğal taşla kaplandı, Bu sayede kullanılan beyazlar görsel açıdan farklı boyutlara taşınmış oldu.


Düzenlenmeye çalışan yalın ve dinlendirici yaşam alanlarının yanında, eğlence de unutulmadı. Arkadaş toplantılarının keyifli ve eğlenceli bir şekilde yaşanacağı bir bar mekanı oluşturuldu. Çizgi ve süreklilik esasına dayalı olarak tasarlanan mekan, dartın siyah ve beyaz yapısından yola çıkılarak, duvarda ahşap, zeminde özel dokutulmuş halı ile, sürekliliğin sağlandığı dikkat çekici bir alan haline getirildi.Yoğun ş gününün ardından ihtiyaç duyulan sağlıklı bir uykunun sağlanması amacıyla fantastik ve aynı zamanda şık bir yatak odası düzenlendi. Yatak odasının tavanı, tamamen açılı kesilen aynalarla kaplandı. Bu sayede olduğundan büyük bir mekan algısı oluşturuldu. Yatağın altında renk değiştiren led aydınlatmalar kullanıldı. Bu aydınlatmalar ile tavandaki yansımalar, birbirlerini desteklemekte ve ışık algısını bütünsel bir boyuta taşımaktadır.


Yatak odasında kullanılan “sun screen” olarak adlandırılan store perde ile gün ışığının odaya süzülmesi engellenmekte ve aynı zamanda geçirgen görsel yapısı sayesinde dışarının o güzel manzarası görülebilmektedir.


Diğer bir bölüm, çalışma odası olarak düzenlendi. Bu alanda gerçekleştirien açılı konumlandırma, Tamamen dışarının o doğal manzarasının izlenmesi amacıyla kurgulanmıştır. Meşe renginin doğallığı odanın genel ambiyansını oluşturmakta ve bu doğallığı desteklemek amacıyla organik formlu masa tasarımı uygulanmıştır.


0 Yorum : 12.13.11

2011 2012 Gri Renk Dekorasyonlar

Dekorasyon renk trendleri arasında 2011 2012 sezonunda ağır basan renklerden birisi olan gri ton dekorasyon uygulamaları dekorasyon firmalarınında favorileri arasında yerini alıyorlar..


Renk olarak ve ton olarak oldukça ideal bir tercih olan gri renk dekor modelleri yeni sezonda oldukça popüler..


2011 2012 Gri Renk Dekorasyon Modelleri Resimleri


0 Yorum : 12.6.11

Bebek odalarında farklı dekorasyonlar

 


     Bebeklerin odasını döşerken özen gösterilmesi gereken basit noktalar var. Aydınlatmalar tavandan olmalı, görsel gelişimi destekleyen duvar kağıtları seçilmeli, köşeli mobilyalar kullanılmamalı. En önemlisi de; gürültüden uzak olmalı.
     
     Anne-baba adayları, genelde bebekleri daha dünyaya gelmeden odasını hazırlar. Çok keyifli görünen bu hazırlık aşamasında bebeklerin emekledikleri hatta yürümeye başladıkları dönemler de göz önünde bulundurularak dekorasyon yapılmalıdır. Örneğin yatak odasında çok keskin köşeli mobilyalar, fazla kalın halılar kullanılmamalı ve bebeğin rahatça emekleyip oyun oynayabileceği ferah bir alan oluşturulmalıdır.
     
     Bebek odası, evin yaşanılan mekanlarından gürültüden rahatsız olmayacak kadar uzakta olmalıdır. Ancak kolay kontrol edilebilir yakınlıkta da olmalıdır.
     
Oyun alanı olmalı
      Yatak odalarının doğuya bakması idealdir. Çünkü güneş ışınları sabah rahat uyanılmasını sağlar. Ayrıca batıya bakan odalar özellikle yaz geceleri çok sıcak olur. Soğuk ve nemli olmaması açısından kuzey cephesine bakmamalıdır. Odanın formu ve kapının yeri izin veriyorsa bebeğinizin yatağını kuzey-güney yönünde yerleştirin. Yatağı dış duvara dayamamaya çalışın.
     
     Fazla keskin hatlı mobilyalar kullanmamaya özen gösterin. Halı seçiminde dikkatli olun. Fazla kalın halılara çocuklar takılıp düşebilir. Bebek odası duvarlarında resimli ve renkli duvar kağıtları ve bordürler kullanılması bebeğin görsel gelişimini sağlaması açısından çok önemlidir. Duvar kağıdı yerine bebek sağlığına uygun olan pastel tonlarda boyalar da tercih edilebilir.
     
     Bebek odasındaki ana aydınlatma tavandan yapılmalıdır. Ancak tavandaki ışık direkt olarak bebeğin gözüne gelip rahatsız etmemelidir. Ek aydınlatma olarak şifonyer üzeri abajur ya da lambader kullanılabilir. Ancak bu aydınlatmaların elektrik kablolarının bebeğin ulaşamayacağı yerlerde olması güvenlik açısından çok önemlidir.
     
     Oda yerleşiminde annenin rahat hareket edebilmesi ve ileride bebeğin rahat rahat oyun oyanayabilmesi için ferah alanlar oluşturulmalıdır. Mümkün olduğu kadar fazla eşya kullanılmamalıdır.
     
     Karyolalar, güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. Kullanılan mekanizmalar bebeğin rahatına gölge düşürmemelidir. Duvara monte edilen aksesuvarların yataktan olabildiğince uzak olan bölümlere yerleştirilmesinde fayda vardır.
     
2007′de renk trendleri
      Bebeklerin doğdukları andan itibaren ilk olarak algıladıkları şeylerin başında renklerin gelmesi bu konuda ne kadar hassas davranılması gerektiğini de gösteriyor. Ancak artık kızlar için pembe, erkek çocuklar için mavi oda yaratma modası çoktan tarih oldu.
     
     Çocuk odalarında pastel renk kullanımı rağbet görmüyor. Çünkü pastel tonların yerini artık canlı renkler aldı. Erkeklerin odasında lila, mavi-beyaz kombinasyonlar; kızlarınkinde ise turuncu ve yeşil tonlar tercih ediliyor.

0 Yorum : 11.26.11

Şık ve ucuz dekorasyonlar

Mekan yenilemenin en ucuz yolu


      Günümüzde mumlarla havuz aydınlatması bile yapılabiliyor. Çünkü yüzen mumlar var. Üstelik bunlar balık şeklinde de olabiliyor. Onları havuzda rüzgarla hafif hafif ilerlerken izlemenin keyfini düşünebiliyor musunuz, tek kelime ile müthiş!.
     
     Dekorasyon denince akla ilk gelen aksesuvarlar arasında olan mumlar, renkleri, kokuları ve farklı formlarıyla yaşam alanlarımızı hareketlendirmeye devam ediyor…
     
     Doğum günlerinde, kutlamalarda, dilek tutarken ya da dua ederken, insanoğluna tarihin her döneminde eşlik etmiş olan mumlar, günümüzde sadece iç mekanları değil dış mekanları da etkisi altına almış durumda. Sofralarımızın, yatak odalarımızın, banyolarımızın ve bahçelerimizin her yerinde görmeye alıştığımız bu sevimli, şık ve bir o kadar da işlevsel mumlar, aynı zamanda romantizmin simgesi.
     
Kokulu ışıltı
      Sadece görünüşleriyle değil, işlevleriyle de çok kullanılan mumlar, son dönemlerde mistik ve otantik bir obje olarak ele alınmaya başlandı. Stresten uzaklaştırma özelliği de bulunan bu dekoratif öge artık hava şartlarına göre ayarlanabiliyor.
     
     Örneğin, evlerinizin bahçelerinde hava şartları nasıl olursa olsun yakabileceğiniz, rüzgardan etkilenmeyecek mumlar beğeninize sunulmuş durumda.
     
     Dış görünümlerinin yanı sıra yaydıkları kokularla, mekanlara ferahlık getiren mumlar, çiçek ve meyve aromalarının dışında kişiye tazelik hissi veren fresh kokularıyla da dikkat çekiyor.
     
     Şimdilerde “flotal” olarak adlandırılan ve kendiliklerinden yüzen mumlar da var. Bunlarla masa üstünde olduğu gibi, büyük bir havuzda bile olağanüstü güzel görüntüler yaratabilirsiniz.
     
Mumla, her şeyi aydınlatmak olası
 


 • Vitray tarzında renkli mozaiklerden tasarlanmış mumluklarla loş ve çok hoş bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.
 • Mumluklarınızı perde kornişine asabilirsiniz.
 • Beyaz ya da renkli cam bardaklar içinde merdiven basamaklarına dizerek gökkuşağı tonlarında ışık noktaları yaratabilirsiniz.
 • Duvarınıza aşağıdan yukarıya doğru asarak “ışık ağacı” oluşturabilirsiniz.
 • Kristal ya da boncuklu mumluklar içinde yakarak tıpkı bir yıldız gibi parlamalarını sağlayabilirsiniz.
 • Cam fanuslar içinde suda yüzdürebilirsiniz. Fenerlerin ve kandillerin içine koyarak oryantal bir etki yaratabilirsiniz.
 • Aynanın önüne dizerek gölge ve ışık oyunları oluşturabilir; etkilerinin ikiye katlanışını seyredebilirsiniz.
 • Mumlukları kuru ağaç dallarına asarak alternatif bir yılbaşı ağacı tasarlayabilirsiniz.
 • Cam sürahilerin ağzına kağıttan kaseler yaparak içlerine koyabilirsiniz.

 • 0 Yorum : 11.23.11

  Göz Alıcı Dekorasyonlar

  KLASİK BİR ÜSLUPLA OLUŞTURULAN, GÖZ ALICI BİR UYGULAMA


  Özlüce’de bulunan dubleks yapı, tamamen klasik mobilya ve aksesuarlar ve ağırlıklı olarak kullanılan sapelli ve maun renk detaylarıyla göz alıcı bir bütünlük oluşturuyor.


  Her villaya, bahçe ile beraber 500 m2 kullanım alanı düşen bir sitede bulunan 2 kaili mekanın genişliği 235 m2. Özlüce’de, Atalay 2, Kısım Villaları’nda bulunuyor. Mekanın iç mimari tasanm ve uygulamaları, Amadeus Dizayn’ın da kurucusu olan Mimar Ergun Yılmaz tarafından yapılmış.


  Yenilenmiş klasik mobilyalar Ev sahibine ait klasik mobilyaların varak ve renk değiştirme yapılarak Amadeus tarafından yenilenmesiyle oluşturulan salon koltuk takımını, özel tasarım perdeler ve yerdeki Çin halısı tamamlıyor. Paryap tarafından uygulanan renkli kartonpıyerler, tüm evde olduğu gibi salonda da mekanın klasik ambiyansına katkıda bulunuyor.


  dekorasyon


  Salondaki bordo koltuklar, Kervan’dan. Amadeus tarafından üzerlerinde farklı uygulama ve değişiklikler yapılmış. Salonda bu iki koltuk dışındaki tüm mobilyalar ev sahibinin eski mobilyalarının tekrar elden geçirilmesi ve Mimar’ın yapmış olduğu özel uygulamalarla yenilerek kullanılmış. Herbiri 30 yıllık olan bu özel mobilyalar, el yapımı. Salon avizeleri ve aplikler Kervan’dan, diğer tüm aydınlatmalar ise İstanbul, Kemal Aydınlatma’dan seçilmiş,


  Salonda bulunan, kumaş detaylara sahip, farklı ve göz alıcı tv ünitesinin tasarım ve uygulaması da Amadeus tarafından yapılmış.


  dekorasyon


  Altın rengi ışıltılarıyla karşılayan bir giriş


  Varak detay ve ışıltıların hakim olduğu giriş, tüm evde uygulanmış olan renkli ve desenli kartonpiyerleri ile dikkati çekiyor. Yine girişte yer alan ahşap basamaklar Paryap, korkuluklar ise Akcağla tarafından yapılmış.


  Dekorasyonda kullanılan renkler, ağırlıklı olarak sapelli ve maun. Mekan da dokulu duvar kağıtları kullanılmış. Islak zeminler dışındaki tüm zeminlerinde parke uygulanan evde, yerden ısıtma tercih edilmiş. Salonda kullanılan parkeler, lamine parke. Dış mekan doğramaları ise ahşap görünümlü PVC.
  Evin dekorasyonunu tamamlayan orijinal tablolar ise ev sahibinin yaptığı seyahatlerde çeşitli ülkelerden seçilerek alınmış.


  Ebeveyn odası


  Kervan’dan secileri klasik mobilyalar, yatak başına uygulanan renkli duvar kağıdı ve özel tasarım perdeler ile tamamlanmış. Mekanda bulunan klasik oturma grubu da rengi ve tasarımıyla, ağırbaşlı ve konforlu bir ortam yaratıyor.


  dekorasyon


  Keyifli ve sımsıcak bir mutfak


  Evin tamamında hakim oían renk ve malzeme seçimleri mutfakta da devam ediyor. Bambu köşe takımı ile mutfakta şık ve keyifli bir köşe yaratılmış. Masa ve sandalyeler de ev sahibinin önceki mobilyalarından ve yine Mimar’ın tasarladığı özel yenileme çalışmaları ile kullanıma sunulmuş. Mutfak tazgahı çimstone, seramikler ise ithal.


  Yine Mimar tarafından özel olarak tasarlanan kapılarda ve mutfak dolaplarında kısmi vitray uygulamaları bulunuyor. Giriş katındaki kapılara uygulanan vitraylar, üst kattaki kapılarda da aynı desenlerle, normal cam üzerine farklı bir teknikle uygulanmış.


  Genel banyo


  Banyo, evin genel tarzını yansıtan bir anlayışla oluşturulmuş. Özel tasarım banyo dolapları, koyu renkli banyo tezgahı ile tamamlanmakta.

  0 Yorum : 11.19.11

  Klasikten dekorasyonlar

  İstanbul’da pek çok popüler mekanı işleten Doğan Çakıt, eğlence dünyasında bilinen adıyla Dodo’nun antikalarla dekore ettiği dairesi, ince bir zevki yansıtıyor. Dodo, evini dekore ederken ruhunu ortaya koyduğunu söylüyor.
   


        Bir süre önce Bebek’te oturduğu yalı dairesinden şimdi yaşadığı bu 160 metrekarelik sıcak apartman dairesine taşınan Dodo, evinin onun için ne ifade ettiğini House Beautiful dergisine şöyle anlatıyor: “Evim benim için çok özeldir, herkes giremez. Sadece çok yakın birkaç dostum girebilir.” Dodo’nun neşeli ve pozitif kişiliği evinin dekorasyonuna da yansımış. Zaten o da evini dekore ederken kendi ruhunu ortaya koyduğunu söylüyor. Ruh haline göre evinde sık sık değişiklikler yaptığını söylese de, dekorasyon konusundaki tercihini net olarak ortaya koyuyor Doğan Çakır. “Klasikten vazgeçmem. Modernizm ve minimalizmden nefret ederim” derken de bu konudaki kararlılığını ifade ediyor.
       
  TÜM EŞYALARI ESKİ
        Dodo’nun evindeki tüm eşyalar eski ve antikalardan oluşuyor. Dodo antikaya olan tutkusunu, “Yeni eşyalar bana ruhsuz geliyor. Ben yaşanmış eşyaları kullanmayı seviyorum” diyerek anlatıyor. Dodo evindeki eşyaları yıllar boyu farklı ülkelere yaptığı seyahatlerde toplamış. Ailesinden kalan antika eşyalara Amerika, İngiltere, Fransa, İspanya ve Hollanda gibi ülkelerden getirdiği parçaları da ekleyerek evinde klasik bir şıklık oluşturmuş. İşlettiği gece kulüpleri ve dekore ettiği diğer mekanlarda da antikadan vazgeçmeyen Dodo, Türkiye’den aldığı antikaları Üsküdar, Kadıköy, Çukurcuma ve Eskidji Antikacılar Çarşısı’ndaki antikacılardan topladığını söylüyor.
       
  VARAK OLMAZSA OLMAZ
        Dodo’nun dekorasyon konusundaki zevkini en fazla yansıtan mekan olan salonda, onun deyimiyle eskilerin ruhunu taşıyan birçok değerli antika parça bulunuyor. Dodo’nun yıllar boyunca farklı yerlerden toplayıp salonunda bir araya getirdiği antika ve eski eşyalar arasında varak çerçeveli tablolar, Venedik tarzı ayna, şamdanlar, gümüşler ve karaflar dikkat çekiyor. Mobilya ve aksesuvarda varaktan vazgeçmediğini söyleyen Dodo’nun salonunda, tablo ve sehpalarda varağın ağırlığı görülüyor. Dodo, salon duvarlarını süsleyen çoğu varak çerçeveli değerli tabloları; Eskidji Müzayede Evi, Ayşegül Wuccino’nun Cihangir’deki mağazası ve Çukurcuma’daki antikacılardan satın almış. Bir kısmını da Paris ve Londra’ya yaptığı seyahatlerden getirmiş. Banyoda da bir tane olmak üzere 22 farklı boydaki Venedik tarzı aynayı Ayşegül Wuccino’dan almış. Bu aynalar içerisinde, sadece salona girince sağ köşede yer alan büyük varak ayna Dodo’ya ailesinden kalmış. Dodo bu aynaları, salon duvarlarına ve sehpa üstlerine koymuş. Evinde hem zevkini yansıtan hem de rahat edebileceği eşyaları tercih ettiğini söyleyen Dodo, “Evimdeki antikalar dekoratif ama aynı zamanda da kullanıma açık” diyor.

  0 Yorum : 11.16.11

  Yatak odanızı yeniden yaratan dekorasyonlar

  Evinizin en mahrem ve en özel bölümü olan yatak odanızda maksimum keyfi yaşamak elinizde. Önerilerimize kulak verin ve yatak odanızı baştan yaratın.
   


        Güne zinde ve keyifle başlayabilmeniz için yatak odasının, evin en sakin köşesi olması gerektiğini unutmayın. Yatak odanızda dikkat etmeniz gereken en önemli konu, sizi rahatlatacak ve gözünüzü yormayacak tarzda döşenmesidir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İşte size güne zinde başlamanız için birkaç öneri:
       
  İşin sırrı duvar renginde
        Yatak odanızı kasvetli gösterecek kırmızı, bordo, koyu yeşil gibi renkleri kullanmaktan kaçının. Eğer bu renklerden vazgeçemiyorsanız, tek bir duvarı koyu renge boyayıp, yatak odanıza modern bir hava kazandırabilirsiniz.
       
  Duvarlara farklı uygulamalar
        Duvarınızda illa tek tip olacak diye bir kural yok, Farklı bir seçenek olarak, duvarınızı yarıya kadar pastel tonlarda ve küçük çiçek desenli türden kağıtla kaplayıp, devamında tavana kadar kombin bir renge boyayabilirsiniz.
       Bu uygulamanın tam tersini yapmanız da mümkün elbet. Kabloların oluşturduğu çirkin görüntüyü engelleyebilmek için başucu lambası yerine aplik kullanabilirsiniz.
       
  Halı seçimine dikkat!
        Her ne kadar yerde duracak olsa da odanızda karışık bir görüntü yaratmaması için kilimlerden ve otantik desenli halılardan uzak durmalısınız.
       
  Perdede renk oyunları
        Duvarınız düz renk ise kontrast renkte bir güneşlik perdeyle odanıza hareketli bir hava verebilirsiniz. Tül seçimizdeyse klasik beyaz yeri­ne odanızın renginde bir tül seçmeniz, kontrast renkteki güneşliğinizle uyum sağlayacaktır.
       
  Çekmeceli şifoniyer
        Yatak odanızda ne kadar az eşya olursa o kadar ferah ve sakin bir ortam yaratmış olursunuz. Bu nedenle, eskiden yatak odası takımlarının olmazsa olmazlarından olan ancak, asla kullanılmayan tuvalet masasından vazgeçmeye ne dersiniz? Eni geniş bir tuvalet masası yerine, çekmeceli üzeri aynalı bir şifoniyer kullanabilirsiniz.
       
  Sakinlik için yumuşak ışık
        Yatak odasında kristal ya da birden fazla ampul takılabilen bir avizedense, yumuşak ışık veren bir avize tercih edilebilir. Buzlu camdan yapılan ve direkt ışık vermeyen avizelerin yatak odanıza hoş bir hava kazandıracağına emin olabilirsiniz, artık keyifli uykular yaşayabilirsiniz

  0 Yorum : 11.15.11

  Koridor ve salonlarda şık dekorasyonlar

  Koridorlarınızı unutmayın…


        Evimizde veya işyerlerinde, kapalı kapılara bir destek, bir ışık; hatta bir dekor olan koridorlar her nedense, dış kapının mandalı görevini görür. Koridorlarımızı süslemek; hatta renklendirmek pek çoğumuzun aklına gelmez.
       
       Fısıltılara, yaşananlara tanıklık eden bu alanları da en az yaşam mekânlarımıza verdiğimiz değeri vermek lazım. Ne de olsa misafirlerimizi bile bu dar alanların içinden geçirip, odamıza davet ediyoruz. Bu kadar suskunluğun adına, güzel bir dekoru hak ediyorlar.
       
       Aydınlatmasından yer döşemesine, duvar süslemelerinden dekoratif aksesuarlarına kadar her şeyi bilinçli düşünmek gerekir. Geçiş köprüleri görevini sürdüren koridorlarınızın duvar rengini, diğer odalarınızla aynı renge boyamak zorunda değilsiniz. Elinizde kalmış bir renkle boyamak yerine belki içine biraz beyaz veya daha koyu bir renk yakalamak için azıcık mavi karıştırıp farklı bir ton; ama odanızdaki rengin devamı görüntüsü veren hoş bir atmosfer yakalayabilirsiniz.
       
       Açık ve ferahlık veren renkler, pastel tonları da kullandığınız avizeye veya spotlara göre bir hoşluk yaratabilir. Dar alanlara genişlik veren aynalar, hele varaklı olanları ideal bir çözüm. Aynaların altına küçük bir tırnak yani iki veya üç ayaklı, küçük dresuar koymak da mümkün. Üzeri mermer olan yine varaklı ayaklara sahip olanlar, aynanızla uyum sağlayacaktır. Eğer daha modern bir çözüm istiyorsanız, krom ve camdan oluşan çerçevelere sahip bir ayna ve altına ona uygun bir dresuarla koridor girişine hayat verebilirsiniz.
       
       Eğer alan çok dar ise sadece ayna ve şık bir askılık da bu görevi üstlenecektir. Yine duvarınıza eski eşya satan yerlerden hoş bir duvar telefonu alabilirsiniz. Hani ahizesi, mekanizmasının bulunduğu kutucuğun eskiyi andıran görüntüsü olanlardan. Duvarınıza bu telefonu astığınızda koridorunuz şık ve estetik bir görüntüye sahip olur. Sıra sanatsal bir derinlik kazandırmakta. Yağlıboya bir at veya meyve serisi hoş olacaktır.
       
       Büyüklü küçüklü çerçevelerin belli bir nizam içinde asılması, estetik anlayışınızı vurgulayacaktır. Tabii bu ölçü duvarınızın yüksekliğine göre değişkenlik gösterebilir. Daha önce sizlere merdiven boşluğunuzu değerlendirmenizle ilgili küçük bir tüyo vermiştim. Aile resimlerinizi, kahkaha dolu enstantane fotoğrafları, birbirine uyumlu olacak; ancak farklı malzeme veya renkteki çerçevelere yerleştirerek duvarınızı süsleyebilirsiniz. Avrupa’da bu süsleme biçimi çok yaygın.
       
       Gelelim aydınlatmaya. Tavandan asılan rustik avizeler son yıllarda yerini daha modern; ancak yine feminen bir hava yaratan kristal avizelere bıraktı. Kristal avize deyince, hani eskiden görmemişin avizesi olmuş gibi şıkır şıkır parlayan altın renkli iskeleti olan avize gruplarından bahsetmiyorum. Renkli kristalleri olanlar artık moda. Yok ben daha modern bir hava yakalamak istiyorum diyorsanız, krom avize ve aplikler de işinizi görecektir. Hele apliklerinizi en azından bir tanesini, duvara astığınız aynanın karşısına gelecek biçimde yerleştirirseniz mekânınız daha derin ve aydınlık gözükecektir.
       
       Ben şahsen ışığın homojenize dağılmasından yana olduğum için koridor girişine konumlandırdığım dresuarın üzerine hoş bir abajur yerleştirdim. Tavandaki spotları da kısık olarak ayarlattım, böylece sıcak ve elit bir koridor girişi elde ettim. Sıra yer döşemelerinde. Islak zemin mantığıyla yola çıktığınızda, bu alanları mermer, kalebodur, granit; hatta bir zamanların geriye dönüş yapan modası İtalyan eskitmelerle süslediğinizde, günümüz dekorasyon modasına da bir geçiş yapmış olursunuz.
       
       Koridorlarınıza halı veya kilim sermek gereksiz. Hem evin bayanlarına fazla iş çıkarır, hem de her kapı açıldığında gözle görülmeyen toz ve bakterileri evinizde barındırmış olursunuz. Eğer ille de diyenlerdenseniz, o zaman el işi veya renkleri cıvıltılı bir karşılamaya hakim olan renk ve desenlere sahip modern bir kilim veya halı koyabilirsiniz.
       
       Ancak yer döşemesini komple kaplamayacak şekilde, küçük boyutlu bir şey olabilir. Hele evinizin veya ofisinizin diğer odalarında olan halıların biçim ve renginde değil, daha sade ve zarif bir seçimden yana olmalısınız. Koridorunuzda eşya yoğunluğu yapmamak, göz kirliliğinden korumak zorundasınız. Bu arada bir önemli noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Kapı girişlerinizde biriktirdiğiniz ayakkabılarınızı ortadan kaldırın.

  0 Yorum : 11.14.11

  Sonraki Sayfa »